FAQ

Najczęściej zadawane pytania i zwykle udzielane odpowiedzi

1. Jak prawidłowo przygotować plik do druku?
Plik prawidłowo przygotowany do druku powinien mieć wielkość 1:1, minimum 200 dpi, zapisany być jako CMYK lub w skali szarości, bez podpiętych profili kolorystycznych, tif lub pdf, ewentualnie jpg, czcionki najlepiej zamienione na krzywe.

2. Jaki jest czas oczekiwania na gotowe wydruki w drukarni PIXEL ART?
Mniejsze prace drukujemy od ręki, większe nawet w przeciągu 24 godzin.

3. Czy w drukarni PIXEL ART można oprawić prace naukowe, foldery, katalogi itp?
Tak. Proponujemy bindowanie prac (grzbiet plastikowy lub sprężynka metalowa) oraz oprawę miękką lub twardą klejoną oraz zeszytową (2 metalowe zszywki w grzbiecie).

4. Czy w drukarni PIXEL ART można drukować plakaty?
Tak. Dysponujemy wysokiej klasy ploterem drukującym dwunastoma kolorami w najwyższej rozdzielczości pliki szerokości do 150 cm. Większe nakłady drukujemy kolorami CMYK.

5. Na jakim papierze można drukować plakaty?
Plakaty możemy drukować na błyszczącym lub satynowym papierze fotograficznym, papierze powlekanym, papierze CAD, na folii samoprzylepnej, papierze samoprzylepnym i bawełnianym płótnie malarskim (canvas).

6. Czy w drukarni PIXEL ART można przykleić wydruki wielkoformatowe na piankę?
Tak. Do dyspozycji mamy piankę o grubości 5 mm.

7. Co to jest PANTONE?
PANTONE to system kolorów opracowany przez firmę Pantone inc. z USA. Kolory oznaczane są numerem. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów. Wybierając kolor z listy kolorów PANTONE można drukować np. kolor zielony jednym rodzajem farby. Drukując ten sam kolor stosując CMYK należy użyć barw cyjanu i yellow w odpowiednich proporcjach.

8. Czy w drukarni PIXEL ART można drukować kolory dodatkowe PANTONE?
Tak. Druk cyfrowy nie jest co prawda przystosowany do drukowania dodatkowymi kolorami ale dysponujemy oprogramowaniem symulującym druk kolorów Pantone z palety Solid to CMYK. W druku offsetowym stosujemy kolory zarówno CMYK jak i Pantone.

9. Co to jest CMYK?
CMYK to skrót powstały jako złożenie pierwszych liter angielskich nazw kolorów. C: cyjan – odcień niebieskiego M: magenta – fuksja/karmazyn/amarant Y: yellow – żółty K: black – czarny (tutaj K to ostatnia litera słowa black. Ostatnia, ponieważ litera B jest skrótem od blue, jednego z podstawowych kolorów w skrócie RGB). Barwy wynikowe CMYK otrzymuje się poprzez łączenie barw podstawowych w proporcjach (dla każdej z nich) od 0% do 100%. Kolor CMYK jest kolorem addtywnym tzn. 0% krycia daje biel, 100% krycia daje pełny kolor.

10. Co to jest RGB?
RGB to skrót powstały jako złożenie pierwszych angielskich nazw kolorów. R: red – czerwony G: green – zielony B: blue – niebieski. RGB stosuje się do wyświetlania kolorów na monitorach, ma szersze spektum niż CMYK (można uzyskać więcej odcieni). RGB to kolory substraktywne tzn. że 0% krycia daje czerń, dodając kolory rozjaśniamy obraz.

11. Co znaczy kolor 4+4, 4+1, 4+0, 1+1, 1+0?
4+4 to zadruk obustronny, 4 kolory CMYK po obu stronach;
4+1 to druk dwustronny, pierwsza strona w pełnej kolorystyce, druga tylko jeden kolor składowy CMYK np. magenta lub black;
4+0 to zadruk jednostronny w pełnej gamie kolorów CMYK;
1+1 to druk dwustronny jednokolorowy;
1+0 to druk jednostronny jednokolorowy.

12. Co to jest spad?
Spad drukarski to obszar druku wychodzący poza krawędź publikacji. Gwarantuje on, że tło będzie dochodziło do krawędzi po przycięciu arkusza do właściwego formatu. Wynosi on najczęściej 3-5 mm. Przykład: tło w pliku dochodzące do brzegu kartki (bez białego marginesu na krawędziach) powinno mieć w programie graficznym zadany format od 3 do 5 mm większy niż docelowa wielkość pracy. Praca formatu A4 (210×297 mm) ze spadami 3 mm powinna mieć 216×303 mm. W przypadku prac w których tło dochodzące do krawędzi kartki jest białe nie ma potrzeby zadawania spadów.

13. Co to są sznyty formatowe?
Sznyty formatowe to znaki dla drukarza wskazujące gdzie należy obciąć paier na wymiar netto lub pokazujące gdzie należy wykonać bigowanie lub falcowanie. Umieszczone są na arkuszu poza obszarem zadruku strony. Sznyty dla formatu netto nanosi się automatycznie wybierając odpowiednią opcję w programie DTP, pozostałe sznyty nanosi się w programie ręcznie. Sznyty są cienkimi kreskami, zazwyczaj o grubości rzędu 0,1-0,2 pkt, od formatu netto strony są zwykle oddalone na odległość 3-5 mm.

14. Co to jest gramatura?
Gramatura to ciężar (w gramach) jednego metra kwadratowego papieru.

15. Co to jest falcowanie?
Falcowanie to składanie arkusza papieru po jego zadrukowaniu na pół lub na więcej części. Dysponujemy wieloma rodzajami falcowania.

16. Co to jest papier kredowy?
Papier kredowy to papier powlekany cienką warstwą mieszaniny białego pigmentu mineralnego oraz kleju.

17. Co to jest zip?
ZIP to jeden z najczęściej używanych formatów kompresji danych.

18. Co to jest FTP?
FTP (ang. File Transfer Protocol – Protokół Transferu Plików) to połączenie klient-serwer, które umożliwia przesyłanie plików na i z serwera przez sieć.

19. Co to jest Proof?
Proof to wydruk próbny dla klienta. Wykonuje się go by porównać kolorystykę z pliku z kolorami, które zostaną wydrukowane w nakładzie. Zgodność kolorów między proofem a wydrukiem końcowym wynosi 95%.

20. Co to jest apla?
Apla to powierzchnia zadrukowana farbą o pełnym kryciu (100%, bez półtonów).

21. Co to jest tinta?
Tinta (inaczej siatka) to jednolite tło wydrukowane farbą z niepełnym kryciem.

22. Co to jest czcionka szeryfowa?
To czcionka posiadająca zakończenia w postaci łuków lub krótkich kresek. Przykładem czcionki szeryfowej jest Times New Roman, a bezszeryfowej Arial.

23. Co to jest „bękart”?
To określenie gwarowe oznaczające niepełny wiersz końcowy umieszczony na początku kolumny lub łamu.

24. Co to jest „wdowa”?
To ostatnia linijka akapitu kończącego się na początku następnej strony.

25. Jaki jest popularny format wizytówek?
Najbardziej popularny format wizytówek to 90×50 mm, czasem stosuje się też wymiar 85 x 55 mm.

26. Jakie są popularne formaty ulotek?
Najbardziej popularne formaty ulotek to: A4 (210 x 297 mm), A5 (148×210 mm), A6 (105×148 mm), DL (99×210 mm).

27 . Jakie są najpopularniejsze formaty papieru?
Najpopularniejsze formaty papieru to:
A0 841×1189 mm
A1 594×841 mm
A2 420×594 mm
A3 297×420 mm
A4 210×297 mm
A5 148×210 mm
A6 105×148 mm

B0 1000×1414 mm
B1 707×1000 mm
B2 500×707 mm
B3 353×500 mm
B4 250×353 mm
B5 176×250 mm
B6 125×176 mm

 

Jeśli chcecie Państwo zamówić produkt, prosimy przejść do zakładki i złożyć zamówienie.
Jeśli nie znaleźliście Państwo ceny potrzebnego formatu lub ilości prosimy zadać pytanie,
niezwłocznie na nie odpowiemy.

Zapytaj/Zamów