Logo dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Z okazji 25-lecia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce Ministerstwo Spraw Zagranicznych zleciło naszej firmie zaprojektowanie okolicznościowego logo. Głównym przyciągającym wzrok elementem grafiki miał stać się Europejski Trybunał Praw Człowieka – nowoczesny budynek o oryginalnej owalnej bryle. W tym celu wykonaliśmy kilkanaście różnych propozycji. Z nich wybraliśmy następnie tę jedną, do której przygotowaliśmy kolejne wersje grafik.

Podczas tworzenia logo skupiliśmy się nie tyle na głównej fasadzie budynku, co na dalszej jego części, aby wyróżnić grafikę spośród innych, istniejących już przestawień. Wykorzystaliśmy prostą, dość ciasno zbitą kreskę do zarysowania charakterystycznych cech budowli: kształtu bryły oraz ciągnącego się za nią kompleksu budynków. Otrzymaliśmy w ten sposób unikatowe spojrzenie na Europejski Trybunał Praw Człowieka, znakomicie zapadające w pamięć.

Kolejnym krokiem było określenie kroju czcionki, a także ciekawe wykorzystanie biało-czerwonej flagi mającej za zadanie podkreślić rangę oraz miejsce wydarzenia. Wykorzystaliśmy czcionkę bezszeryfową – tę czytelniejszą i bardziej przyjazną dla oczu odbiorców. Sięgnęliśmy również po polski symbol narodowy do tego, aby wyróżnić widniejący nad logiem napis. Szczególnie zależało nam na uwypukleniu pierwszego członu hasła, a mianowicie „25 lat”, co świetnie współgrało zarówno z polską flagą, jak i pozostałą częścią nazwy wydarzenia. Ze względu na jego rangę sporządziliśmy również angielską wersję logo.

Końcowym etapem prac było przygotowanie księgi znaku, w której zawarliśmy podstawową oraz alternatywną wersję logo. Określiliśmy w niej standardy i wytyczne obejmujące przygotowaną grafikę: budowę logo, kolorystykę, pole własne znaku, a także wzorce cyfrowe. W ten sposób dopięliśmy wszystkie prace na ostatni guzik i oddaliśmy w ręce Ministerstwa Spraw Zagranicznych gotowe, wyróżniające się logo, wyraźnie podkreślające istotność wydarzenia, jakim było 25-lecie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w Polsce.

Projekt logo MSZ