Kolory CMYK

16 marca 2020

Kolor kolorowi nierówny. Jeden odcień widziany w rzeczywistości, na ekranie komputera oraz na zadrukowanej kartce może być interpretowany na trzy różne sposoby. Jak odnaleźć się na tej karuzeli? W tym pomocne okazują się specjalne zestawy barw. Jednym z nich jest CMYK.

Co to jest CMYK?

Nazwa ta przysługuje czterem kolorom farb stosowanych w drukarstwie. Nazwa składa się z pierwszych liter: C – cyjan (odcień niebieskiego), M – magenta (fuksja), Y – yellow (żółty) oraz K – key color (czarny). Z zestawu tego korzysta się do produkcji materiałów barwiących montowanych następnie w drukarkach lub kserokopiarkach. Połączenie tych czterech barw w różnych umożliwia odwzorowanie grafiki na ekranie komputera, a następnie jej przełożenie na druk. Uzyskanie czarnego możliwe jest również bez obecności barwy K. W rezultacie jednak oddaje nie czarny, a ciemnobrunatny odcień, który najczęściej nie spełnia oczekiwań dotyczących zamówionego druku, a do tego jego uzyskanie okazuje się znacznie droższe.

Kiedy stosujemy CMYK?

Model ten pozwala uzyskać niemal pełen zakres kolorów sumowanych do czerni. Oznacza to, że zamiast odbijać wiązki światła, pochłania je. W przeciwieństwie do RGB niemożliwe jest stworzenie barw posiadających dodatkowe właściwości, np. świecących. Z tego względu nie jest rekomendowany do przygotowywania grafik, które następnie mają trafić na stronę internetową.

CMYK znakomicie sprawdza się za to na materiałach drukowanych. Odpowiednie odwzorowanie kolorów jest niezwykle istotne przy projektowaniu materiałów reklamowych. Każda zastosowana barwa ma swoją siłę oddziaływania na odbiorcę. Dlatego nie można pozwolić sobie w takim przypadku na niewłaściwe odzwierciedlenie barw, za pomocą których chcemy promować dany produkt.
 

Jak przygotować grafiki do wydruku z użyciem CMYK?

Przygotowując plik do druku należy przekonwertować użyte barwy do CMYK. Pozwoli to uzyskać oczekiwany efekt. W przypadku, gdy materiały promocyjne mają znaleźć się wyłącznie na stronie internetowej, lepiej zdecydować się na model RGB.

Categories
Porady