Druk cyfrowy czy offsetowy

19 października 2016

Drukarnia cyfrowa

Druk cyfrowy polega na druku bezpośrednio z pliku na drukarce laserowej bądź atramentowej z pominięciem kosztownych form drukarskich. Jest to opłacalne w przypadku małych nakładów oraz dużej różnorodności druku. Poza tym drukarnia cyfrowa oferuje druk „na poczekaniu” w przypadku jednostkowych ilości oraz w ciągu kilku godzin jeśli nakład jest nieco większy lub wymaga dodatkowej oprawy (składanie, szycie, bindowanie).
Druk cyfrowy oferuje bardzo krótki czas uzyskania pierwszej odbitki. Ponadto pierwsza odbitka jest odbitką nakładową, łatwo można na jej podstawie ocenić jakość druku, nie trzeba wykonywać kosztownych odbitek próbnych.
Wydruki z profesjonalnych laserowych drukarek odporne są na działanie warunków atmosferycznych zbędne więc jest dodatkowe zabezpieczanie.
Druk cyfrowy umożliwia personalizację wydruków, każdy arkusz może być inny bez wpływu na cenę nakładu.
Drukarnia cyfrowa ma wyższy koszt jednej odbitki (w porównaniu z drukiem offetowym). Cena odbitki przy rosnącym nakładzie nie maleje tak szybko jak w przypadku druku offsetowego. Tak więc druk cyfrowy jest opłacalny do kilkudziesięciu, maksymalnie kilkuset arkuszy z jednakową grafiką. Drukarnia cyfrowa drukująca na profesjonalnych urządzeniach produkcyjnych oferuje jakość druku niewiele gorszą a często porównywalną z drukiem offsetowym.
Wadą nakładowego druku cyfowego jest także ograniczenie wielkości arkusza, najczęściej do formatu niewiele większego niż A3.
Druk cyfrowy może być realizowany na urządzeniach laserowych i wodnych (atramentowych, pigmentowych). Urządzenia laserowe stosowane są zazwyczaj do większych nakładów natomiast atramentowe do większych formatów (plotery).

Drukarnia offsetowa

Druk offetowy ma bardzo niski koszt pojedynczego arkusza, z drugiej jednak strony koszty przygotowania produkcji są wysokie. Oprócz wykonania blach drukarskich należy odpowiednio przygotować maszynę drukarską. Tak więc koszt druku pojedynczego arkusza maleje szybko przy rosnącym nakładzie.
Drukarnia offsetowa, oprócz niskiej ceny jednostkowej przy dużym nakładzie oferuje wysoką jakość. Składa się na nią dokładność oddania wszystkich kolorów, precyzyjne pasowanie grafiki na arkuszu, możliwość stosowania dodatkowych kolorów, większe możliwości uszlachetniania i oprawy. Drukarnia offsetowa ma większe możliwości druku na różnorodnych podłożach, także na grubych tekturach i kartonach.

Categories
Porady